Najčešće kozmetičke greške koje uništavaju vaš izgled

Marta Blog 2025-03-25

Otkrivamo najčešće kozmetičke greške koje mnoge žene prave u svakodnevnoj nezi. Saznajte kako ih izbeći za savršen izgled bez puno truda.

Najčešće kozmetičke greške koje uništavaju vaš izgled

Riječ je o greškama koje nam se povremeno svima događaju. Ako uspijete da ih izbegnete, izgledaćete lepše, a nećete morati uložiti puno truda. Sledi lista najčešćih pogrešaka i kako ih ispraviti.

1. Nepravilno skidanje šminke sa očiju

Kada mlijekom za skidanje šminke pokušavate s trepavica ukloniti maskaru, ona se razmaže na područje ispod očiju. Nemojte snažno trljati za skidanje maskare bez opasnosti od crvenila kože oko očiju. Uvijek koristite posebno sredstvo za uklanjanje šminke s očiju koje sadrži izrazito blage supstance, na primjer ekstrakte kamilice ili različka, ali koje učinkovito uklanjaju tragove šminke.

2. Nepravilno čupanje obrva

Nemarno čupanje obrva narušava njihov oblik i simetriju. Ako nikada prije niste čupali obrve a želite ih prorijediti, najbolje je da to prvi put prepustite stručnim rukama kozmetičarke. Ona će vam predložiti oblik i gustoću koji će najbolje odgovarati vašem licu, a poslije ćete ih moći sami održavati. Uvijek ih čupajte pred ogledalom, prateći smjer rasta.

3. Neispiranje mlijeka za čišćenje

Mlijeko za čišćenje je proizvod za čišćenje lica, a ne hidratantna krema koju treba ostaviti da se upije u kožu. Ostatke mlijeka za čišćenje treba ukloniti s lica blazinicom natopljenom vodom (može i termalnom) ili tonikom. Mlijeko sadrži supstance za čišćenje koje se stapaju s ostacima šminke, nečistoćama i odumrlim stanicama, ali ako ostavite mlijeko na licu, zajedno s njim na koži će se zadržati nečistoće i tragovi šminke.

4. Razređivanje laka za nokte acetonom

Ako vam se lak za nokte stvrdnuo, to nije dovoljan razlog da ga pokušate razrijediti acetonom. Boja će izgubiti na postojanosti, a osim toga, to loše djeluje na površinski sloj nokta i na kožicu. Ovo rješenje možete primijeniti samo u slučaju krajnje nužde, a čim se vratite kući, odmah skinite takav razrijeđeni lak s noktiju.

5. Rezanje kožice oko noktiju

Dovoljno je samo potisnuti kožicu štapićem od narančinog drva nakon što ste ruke nekoliko minuta držali u toploj vodi. Kožica je zapravo prirodna zaštita korijena nokta, i njenim uklanjanjem može doći do razvoja infekcije. Zabranjeno je i grickanje kožice koje može uzrokovati mikrotraume korijena nokta.

6. Korišćenje iste kreme za lice tokom cele godine

Ljeti treba koristiti laganiju kremu, a zimi bogatiju. Mijenjanje kozmetičkih proizvoda za lice tijekom godine odlična je navika jer na taj način koža dobiva sve hranjive tvari koje su joj potrebne. Kremu s antioksidansima, vitaminom E i enzimom Q10 treba zamijeniti kremom za posvjetljivanje s vitaminom C i arbutinom, a nju kremom koja potiče staničnu izmjenu s retinolom i voćnim kiselinama.

7. Zanemarivanje negé vrata

Vrat je sklon boranju i više od ostalih dijelova tijela otkriva godine. Svako jutro i večer na vrat nanesite posebnu kremu za to područje i utrljajte je pokretima odozdo prema gore, u suprotnom smjeru od sile gravitacije.

8. Nedovoljna nega osetljive kože oko očiju

U području oko očiju ima vrlo malo potkožnog tkiva i stoga je koža na tom dijelu lica najtanja i najosjetljivija. Potrebno joj je posvetiti najviše pažnje da bi zadržala tonus i ostala glatka. Svakodnevno koristite proizvode namijenjene posebno za to područje, koji zahvaljujući blagim ali učinkovitim formulacijama mogu odgoditi pojavu prvih znakova starenja.

9. Nanositi anticelulitni proizvod samo na problematična mesta

Da biste se uspješno riješili lokaliziranih masnoća, trebate djelovati i na mjestima gdje nema celulita. Masirajte cijeli donji dio tijela od stopala do struka, inzistirajući na koljenima, bedrima i stražnjici. Masaža kojom se potiče cirkulacija i pospješuje drenaža tekućine jamči potreban učinak.

10. Istiskivanje prištića i akni

Istiskivanje prištića nije najbolji način za čišćenje kože. Na taj način mogli biste uzrokovati pucanje kapilara nakon kojeg će ostati trajno vidljivi tragovi. Ako imate samo nekoliko crnih točkica, stavite na lice masku s adstringentnim djelovanjem. Ako je situacija teža, radije se obratite kozmetičarki ili dermatologu.

11. Nanošenje pudera na masno lice

Ako nanesete puder na lice koje se sjaji (dakle prekriveno je slojem sebuma), rezultat će biti neujednačen ten s mrljama. Lice prvo očistite proizvodom koji je namijenjen masnoj koži, nanesite kremu koja neutralizira sebum i zatim lagano pritisnite papirnatu maramicu na lice da se upije višak kreme. Tek tada možete posegnuti za puderom.

12. Površno brisanje nakon tuširanja

Želite li izbjeći crvenilo i nadraženost kože nakon kupanja i tuširanja, morate je dobro osušiti. Osobe koje se jako znoje trebale bi nakon brisanja ručnikom kožu posuti slojem pudera koji će ukloniti svaki trag vlage.

13. Korišćenje istog proizvoda za lice i tijelo

Kozmetički preparati za lice formulirani su tako da lakše i dublje prodiru u kožu, sadrže veću koncentraciju aktivnih principa i obogaćeni su zaštitnim filtrima protiv UV zraka. Proizvodi za tijelo često sadrže supstance koje pomažu u smanjenju obujma i ublažavaju problem celulita.

14. Nedovoljno razmazivanje šminke

Šminka je vaš najbolji saveznik u isticanju očiju i crta lica, ali samo pod uvjetom da je pažljivo nanosite. Dobro razmažite rubove i ne pretjerujte s količinom. Sve boje od pudera do sjenila za oči treba temeljito razmazati sve dok se potpuno ne stope s kožom.

15. Korišćenje dezodoransa nakon depilacije

Bez obzira koristite li britvicu ili vosak, kad uklanjate dlačice ispod pazuha, zajedno s njima uklanjate i zaštitni hidrolipidni film kože. Upotreba dezodoransa s alkoholom u takvoj situaciji nije preporučljiva jer alkohol može prodrijeti dublje i oštetiti kožu. Pričekajte nekoliko minuta nakon depilacije, a zatim nanesite neutralan dezodorans u kremi, vrlo blag i bez alkohola.

Izbegavanjem ovih čestih grešaka, vaš izgled će biti svežiji i prirodniji, a vaša koža će vam biti zahvalna na pažnji i pravilnoj nezi.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.