Biopolimer vs Hijaluron: Šta Treba da Znate Pre Popunjavanja Usana

Marta Blog 2025-02-06

Sve što treba da znate o biopolimeru i hijaluronu za usne, iskustva, rizici i saveti stručnjaka. Pročitajte pre nego što odlučite o estetskom zahvatu.

Šta Je Važno Znati Pre Popunjavanja Usana

Popunjavanje usana filerima postalo je izuzetno popularno u poslednjim godinama. Među najčešće korišćenim materijalima su biopolimer i hijaluron. Ali šta je zapravo bolji izbor? Da li su svi fileri bezbedni? I šta se dešava kada nastanu komplikacije?

Biopolimer – Trajno Rešenje Sa Rizicima

Biopolimer je trajni filer koji se ne resorbuje sam od sebe. Za razliku od hijalurona, on mora hirurški da se ukloni ukoliko dođe do komplikacija. Najčešći problemi sa biopolimerom uključuju:

  • Formiranje granuloma (čvorića) nakon nekoliko godina
  • Asimetriju usana
  • Potrebu za hirurškim uklanjanjem
  • Mogućnost atrofije tkiva i udubljenja na koži

"Biopolimer je u početku patentiran kao mašinsko mazivo, a kasnije sterilisan za estetsku upotrebu. To je zabranjeno sredstvo u razvijenim zemljama," navodi jedan plastični hirurg.

Hijaluron – Privremeno ali Bezbednije Rešenje

Hijaluronska kiselina je prirodna supstanca u organizmu, što čini filere na njenoj bazi bezbednijim. Prednosti hijalurona uključuju:

  • Mogućnost korekcije hijaluronidazom ako rezultat nije zadovoljavajući
  • Manji rizik od dugoročnih komplikacija
  • Prirodniji izgled
  • Traje 6-18 meseci, zavisno od tipa filera

Popularni brendovi hijaluronskih filera uključuju Juvederm, Teosyal, Restylane i Neauvia. Svaki od njih ima specifične karakteristike u pogledu trajnosti i konzistencije.

Granulomi – Šta Su i Kako Se Rešavaju

Granulom je zapravo reakcija organizma na strani materijal. Može nastati i od biopolimera i od hijalurona, mada je kod biopolimera češća pojava. Rešenja uključuju:

  • Kenalog injekcije (mogu izazvati atrofiju tkiva)
  • Hirurško uklanjanje
  • Topljenje hijaluronom ako je u pitanju hijaluronski filer

Iskustva Korisnica

Mnoge žene koje su koristile biopolimer kasnije su se pokajale: "Stavila sam biopolimer i nakon godinu dana telo ga je počelo da odbacuje. Završila sam na maksilofacijalnoj hirurgiji sa ozbiljnim deformitetima."

S druge strane, korisnice hijalurona često su zadovoljnije: "Stavila sam hijaluron i prezadovoljna sam. Iako je privremeno, izgleda prirodnije i bezbednije je."

Kako Izabrati Pravi Filer i Doktora?

Ključni faktori pri odabiru:

  1. Proverite da li je filer registrovan
  2. Tražite da vam lekar otvori ambalažu u vašem prisustvu
  3. Izbegavaje jeftine i neproverene opcije
  4. Gledajte prethodne radove doktora
  5. Razmotrite svoje dugoročne želje i rizike

Česta Pitanja

Koliko traje biopolimer u usnama?

Biopolimer može trajati 3-10 godina, ali sa rizikom kasnijih komplikacija. Neki pacijenti imaju probleme tek nakon 10 godina od primene.

Da li je bolje staviti hijaluron posle biopolimera?

Većina stručnjaka ne preporučuje mešanje materijala. Ako imate biopolimer, najsigurnije je prvo ga ukloniti, sačekati oporavak, pa tek onda razmotriti hijaluron.

Koji hijaluron najduže traje?

Juvederm Voluma i Neauvia obično imaju najduže trajanje (do 18 meseci), ali individualne razlike u metabolizmu mogu uticati na rezultate.

Zaključak

Biopolimer nudi trajnost, ali sa značajnim rizicima koji mogu dugoročno uticati na zdravlje i izgled usana. Hijaluron, iako privremen, pruža bezbedniju alternativu sa mogućnošću korekcije i prirodnijim rezultatima. Pre donošenja odluke, detaljno se informišite i konsultujte sa više stručnjaka.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.